Maszyny montażowe STAUFF teraz z połączeniem z chmurą

Konserwacja zapobiegawcza w montażu przewodów hydraulicznych

Na targach Hannover Messe 2019 firma STAUFF planuje światową premierę najnowszej generacji maszyn do montażu wstępnego i końcowego pierścieni zacinających (typ SPR-PRC-POC) oraz maszyn do obróbki plastycznej STAUFF Form (SFO-F). 

Nowe maszyny z obu serii różnią się od poprzednich modeli istotną, ale niewidoczną cechą: Po swojej premierze na targach maszyny te będą oferowane w standardzie ze zintegrowanym połączeniem z chmurą STAUFF.  

Oznacza dla użytkownika szereg zalet, na przykład podczas aktualizacji oprogramowania. Dotychczas w takim przypadku serwis STAUFF musiał umówić się z użytkownikiem, zarezerwować termin zestawienia połączenia sieciowego i wgrać nowe oprogramowanie. Bądź też aktualizacja do najnowszej wersji oprogramowania odbywała się na miejscu z wykorzystaniem laptopa i połączenia sieciowego. W przyszłości będzie to możliwe online. Wystarczy, że użytkownik ustali z serwisem STAUFF termin, kiedy maszyna będzie online i nie będzie w użyciu. 

Ponadto specjaliści STAUFF będą mogli teraz bez większego trudu wgrać nowe zestawy parametrów, na przykłady w sytuacji gdy użytkownik maszyny zamierza obrabiać odmienne materiały rur, dla których brak jest wymaganych parametrów w domyślnej konfiguracji. Dla klienta ta nowa opcja ma jeszcze jedną zaletę: Maszyna dokumentuje szczegółowo przeprowadzone prace montażowe i umożliwia ich odczyt online. Można je następnie wydrukować i wykorzystać jako potwierdzenie prawidłowo przeprowadzonego montażu.

Kolejną zaletą jest możliwość podglądu online historii i parametrów maszyny. Inż. Oliver Wagner, projektant elektroniki w STAUFF odpowiedzialny za opracowanie połączenia z chmurą: „Możemy teraz wspólnie z użytkownikiem analizować dane i np. optymalizować ustawienia maszyny.” 

Przykład: Jeżeli parametry wskazują, że ciśnienie siłownika podczas określonego procesu znajduje się stale na granicy zdefiniowanej i zapisanej wartości granicznej, można celowo dokonać zmian ustawień w celu utrzymania wysokiego poziomu jakości montażu pierścieni zacinających lub obróbki. Również w przypadku nieprawidłowego działania maszyny, można szybko ustalić tego przyczynę, ponieważ wszystkie istotne dane zarówno maszyny jaki i poszczególnych narzędzi są dostępne w chmurze.

W każdym z przedstawionych tu przypadków zastosowania zapewnione jest wymagane bezpieczeństwo danych, ponieważ wymiana danych z chmurą odbywa się w obu kierunkach w postaci zaszyfrowanej. Dane są dzięki temu chronione przed dostępem obcych, wykorzystaniem i manipulacją.

Dzięki opcji połączenia z chmurą firma STAUFF urzeczywistniła istotne funkcje i zalety konserwacji zapobiegawczej, o której dyskutuje się obecnie intensywnie w całej branży przemysłowej. Rozwiązanie to wykorzystuje zintegrowaną kartę SIM, z której można korzystać we wszystkich przemysłowych regionach świata. Starsze maszyny można doposażyć bez większego trudu w moduł rozszerzający.


Pracę maszyn montażowych takich jak maszyny do obróbki plastycznej rur można będzie w przyszłości monitorować w prosty sposób z wykorzystaniem chmury. Dzięki chmurze możliwe będzie również wgranie aktualizacji oprogramowania oraz nowych zestawów parametrów