Nowy uchwyt narzędzia do rur o małych promieniach gięcia

Na targach Hannover Messe firma STAUFF zaprezentuje swoją nowość wśród maszyn montażowych

Przed czterema laty firma STAUFF zaprezentowała urządzenie do montażu pierścieni zacinających SPR-PRC-POC. Kompaktowe, elastyczne urządzenie stołowe z połączonym sterowaniem ciśnieniem i drogą umożliwia maszynowy montaż wstępny i końcowy pierścieni zacinających. W przyszłości maszyna będzie jest bardziej wszechstronna: Na targach Hannover Messe 2019 firma STAUFF zaprezentuje po raz pierwszy głowicę montażową, która umożliwia obróbkę przewodów rurowych o bardzo małych promieniach gięcia.

Głowica montażowa różni się od standardowego modelu przesuniętym w górę uchwytem na króciec montażowy do pierścieni zacinających. Skróceniu uległa przez to odległość od osi rury w króćcu montażowym do górnej krawędzi maszyny ze standardowych 77 mm do 31 mm. Oznacza to, że: Pierścienie zacinające dają się bez problemu zamontować na rurach o małym rozstawie osi. W przypadku obróbki rur o złożonej geometrii (np. z krótkim końcem rury i odgałęzieniem 90°), w razie potrzeby można wyłączyć zaporę świetlną zabezpieczającą strefę montażu. 

Za pomocą nowej głowicy montażowej można obrabiać rury lekkie o średnicy od 6 do 18 mm oraz rury ciężkie o średnicy od 6 do 16 mm. Można także nadal korzystać z dotychczasowych narzędzi montażowych. Użytkownik musi jedynie wgrać do maszyny nowe zestawy parametrów. Aby ułatwić to zadanie w przyszłości, firma STAUFF opracowała rozwiązanie umożliwiające połączenie z chmurą danego typu maszyny, które również będzie miało swoją premierę na targach Hannover Messe 2019. 

Budowniczy maszyn i pojazdów oraz zakłady utrzymania ruchu i konfekcjonerzy rur, obrabiający rury o bardzo małych promieniach gięcia, mają teraz możliwość wykorzystania w pełni zalet częściowo zautomatyzowanego, sterowanego ciśnieniem/drogą montażu pierścieni zacinających. Jest to możliwe również w przypadku, gdy maszyna danego typu jest już w użyciu. Ponieważ w nową głowicę montażową można uzbroić już posiadane maszyny.

Nowa głowica montażowa firmy STAUFF to również dowód troski o klienta w postaci kompatybilności ulepszonej konstrukcji wstecz. Nowa głowica jest efektem rozmów z jednym z producentów traktorów i maszyn rolniczych. Chciał on, by możliwy był powtarzalny montaż pierścieni zacinających przy użyciu pras firmy STAUFF również w przypadku rur o małym promieniu gięcia. 

Innymi grupami docelowymi dla głowic montażowych STAUFF są np. producenci uchwytów hydraulicznych do obrabiarek, firmy serwisowe zajmujące się utrzymaniem ruchu i modernizacją instalacji hydraulicznych oraz konfekcjonerzy rur, np. przewodów smarowych do pras.


Przesunięty w górę uchwyt nowej głowicy montażowej pozwala na montaż wstępny i końcowy pierścieni zacinających na rurach o bardzo małych promieniach gięcia