Trzpienie do spawania ze stali nierdzewnej do obejm STAUFF

Prezentacja nowej rozszerzonej oferty przy okazji targów Hannover Messe

Na targach Hannover Messe firma STAUFF zaprezentuje po raz pierwszy swoją nową rozszerzoną ofertę sprawdzonych obejm STAUFF. Trzpienie do spawania, za pomocą których obejmy można zamocować bezpośrednio do konstrukcji podłoża, będą teraz dostępne również w wersji ze stali nierdzewnej.

Trzpienie do spawania - które dotychczas były dostępne tylko w wersji ze stali - posiadają gwint wewnętrzny M6 i zastępują stosowane zazwyczaj płyty do przyspawania, które stosuje się do mocowania obejm rurowych, wężowych, kablowych w standardowym typoszeregu zgodnie z DIN 3015 (część 1). W razie potrzeby tę zasadę działania można przenieść na pozostałe powszechnie stosowane elementy mocujące, np. pasy mocujące, opaski kablowe czy faliste węże ochronne do kabli. Powstałe w ten sposób połączenie odznacza się dużą stabilnością oraz szybkością i ekonomiką montażu obejm. W wielu obszarach zastosowania, na przykład w budowie konstrukcji lekkich, trzpienie do spawania to jedyne techniczne rozwiązanie pozwalające na zamocowanie obejm do konstrukcji podłoża.

Dzięki rozszerzeniu oferty o trzpienie do spawania wykonane ze stali nierdzewnej, można wykorzystać zalety tej techniki połączeń, tam gdzie wymagane jest zastosowanie stali nierdzewnej. Np. w przemyśle morskim i offshore, budowie agregatów, zbiorników oraz chemii procesowej. Kolejnym ważnym obszarem zastosowania są maszyny i instalacje dla przemysłu przetwórstwa spożywczego.

W tych oraz szeregu innych gałęziach przemysłu dla budowniczych maszyn i dostawców komponentów hydraulicznych to czysty zysk w postaci szybkiego i jednocześnie niezawodnego montażu obejm - także w pozycji poziomej lub nad głową. Brak jest konieczności montażu płyt do przyspawania a płyta dystansowa z tworzywa sztucznego zapewnia wymaganą odległość pomiędzy korpusem obejmy a konstrukcją, co pozwala na zastosowanie dalszych standardowych akcesoriów. Prawie całkowicie zbędna staje się jakże czasochłonna dodatkowa obróbka miejsc spawania. Dzięki krótkiemu czasowi spawania i punktowemu działaniu ciepła nie dochodzi do odkształceń materiału. Połączenie na całej powierzchni sworznia z materiałem zapewnia bardzo dużą wytrzymałość połączenia. 

Trzpienie do spawania są dostępne w gatunku 1.4301 (V2A), trzpienie w jakości 1.4401 i 1.4404 (V4A) będą dostępne w przyszłości. Już teraz dostępne jest potrzebne narzędzie montażowe, które składa się ze spawarki do trzpieni i pistoletu z rurką pozycjonującą, uchwytu trzpienia oraz adaptera dystansowego. Dzięki temu użytkownik otrzymuje w STAUFF kompletny system - obejmy, trzpienie ze stali nierdzewnej i narzędzie montażowe od jednego dostawcy. 


Budowa kompletnej obejmy mocowanej za pomocą trzpienia do spawania ze stali nierdzewnej do konstrukcji podłoża